Szkoły policealne – tak czy nie?

Szkoły policealne wzbudzają sporo skrajnych emocji. Ich zwolennicy twierdzą, że są bardziej praktyczne niż studia wyższe. Przeciwnicy upierają się, że poziom w większości szkół policealnych jest bardzo niski. Jak jest naprawdę? Czy warto zdecydować się na podjęcie nauki w szkole policealnej?

Aby dostać się do szkoły policealnej, trzeba mieć wykształcenie średnie, jednak matura nie jest wymogiem koniecznym. Nauka w studium trwa zwykle 2-4 semestry, zatem znacznie krócej, niż na uczelni wyższej. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że absolwent studium policealnego szybciej kończy edukację, szybciej uzyskuje zawód, a co za tym idzie – szybciej zaczyna na siebie zarabiać. Rozwiązanie to może więc dla wielu osób być bardziej ekonomiczne, zwłaszcza jeśli ich sytuacja nie jest stabilna i nie wiedzą, czy będą mogli pozwolić sobie na wieloletnią naukę.

Niejednokrotnie absolwentom szkół policealnych łatwiej znaleźć pracę niż osobom, które ukończyły studia wyższe. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule „Czy szkoły policealne dają pracę?”.

Jeżeli zaś masz trudności z wyborem kierunku studiów albo nie jesteś pewien, czy chcesz zobowiązywać się do trwającej kilka lat nauki, może warto przemyśleć taką opcję? Po ukończeniu szkoły licealnej zawsze można kontynuować edukację. Różnica polega na tym, że będziesz mieć zawód, możesz więc ułatwić sobie znalezienie pracy podczas ewentualnych studiów i stworzyć „plan zapasowy”, na wypadek, gdyby kierunek, który później wybierzesz, okazał się niezbyt praktyczny. Osobom, które wciąż się wahają, polecam tekst „Studia czy jednak szkoła policealna/ Co wybrać…”

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s