Studia dzienne czy zaoczne?

Co lepiej wybrać, studia dzienne czy zaoczne? Które oferują lepszy poziom nauczania? Co jest tańsze?

STUDIA ZAOCZNE

Studenci zaoczni nie uczęszczają na zajęcia codziennie, a jedynie spotykają się na zjazdach. Zjazdy odbywają się zwykle co tydzień lub co dwa tygodnie. Co ważne – studia zaoczne umożliwiają zdobycie takiego samego tytułu, jak studia dzienne. Zaocznie studiować można zarówno na uczelniach publicznych (np. UJ) jak i prywatnych (np. WSB).

Za studia w takim trybie trzeba oczywiście zapłacić. Jednak biedniejsi studenci często się na nie decydują z jednego prostego powodu – studiując zaocznie można pracować nawet na pełny etat. Pracodawcy często chętniej przyjmują studentów zaocznych niż dziennych, ponieważ dysponują oni większą ilością czasu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że koszty nie kończą się na czesnym. Dojeżdżający studenci muszą jeszcze zatroszczyć się o nocleg. Typowe wydatki studenckie, takie jak wyżywienie, ksero, książki itp. również ich nie ominą.

STUDIA DZIENNE

Bezpłatne studia dzienne oferowane są zarówno przez uczelnie państwowe, jak i prywatne. W Polsce panuje powszechne przekonanie, że studia dzienne są bardziej prestiżowe, a poziom nauczania jest wyższy, jednak nie zawsze tak jest. Studenci zaoczni często wybierają taki tryb nie dlatego, że nie dostali się na studia dzienne, ale dlatego, że chcą pracować.

Jednak faktem jest, że studenci dzienni więcej czasu spędzają na uczelni. Osoby, które chcą studiować w takim trybie, ale nie stać ich na utrzymanie się w miejscu studiowania, powinny sprawdzić oferowane przez uczelnię stypendia. Warto również w trakcie studiów pracować na niepełny etat, odbyć praktyki i staż – po to, aby nie pozostawać w tyle pod względem doświadczenia. Studenci zaoczni kończąc studia zwykle mają już kilkuletnie doświadczenie w pracy.

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s